Wyjaśnienie sztuczek

 Wyjaśnienie popularnych magicznych sztuczek

Magiczne sztuczki sprawiają, że nawet najwięksi malkontenci zaczynają wierzyć w magiczny świat. Jak się okazuje, aby prawidłowo wykonać magiczną sztuczkę, potrzebujemy przede wszystkim odpowiednich umiejętności, sprytu i nieco szczęścia. Poniżej znajdują się wyjaśnienia kilku najbardziej popularnych sztuczek – niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.

Lewitowanie

Jedną z bardziej efektownych sztuczek magicznych bez wątpienia jest lewitowanie. Wbrew pozorom, to dość łatwa sztuczka, wymaga jednak wypracowanej techniki. Po pierwsze, należy ustawić się do widzów tyłem – jednocześnie pamiętamy, aby ustawić się do nich w odległości ok. 1,5 m. Widzowie muszą stać za naszymi plecami, ponieważ tylko tak nasza sztuczka się uda.

Przejdźmy do samej sztuczki. Stopy musimy ustawić w lewą stronę (nie odwracamy się do widzów) – muszą być przekręcone o ok. 10-15°. Następnie podnosimy się na palcach prawej stopy na wysokość ok.10-15 cm. Jednocześnie lewą stopę unosimy prostopadle do ziemi – nie może być jednak uniesiona wyżej niż pięta stopy prawej. Jeśli odpowiednio zgramy podnoszenie lewej i prawej stopy, nasi widzowie rzeczywiście będą mieli wrażenie, że potrafimy lewitować.

Przedmiot, który znika

Sztuczka ze znikającym przedmiotem jest popularna, a jednocześnie bardzo łatwa do wykonania. Do jej wykonania potrzebujemy kilku rzeczy: jedwabnej chusteczki, gumki recepturki i niewielkiego przedmiotu, który ma znikać (może to być np. kostka do gry).

Prawą rękę chowamy poza zasięg wzroku naszych widzów – przykładowo za plecy – i naciągamy na kciuk oraz palec wskazujący gumkę recepturkę (musi być ona mocno naciągnięta). Następnie wyciągamy rękę zza pleców, drugą ręką układamy na niej chusteczkę i na nią kostkę. Podczas „magicznego” strzepnięcia ręką musimy zsunąć gumkę z palców w taki sposób, aby owinęła kostkę chusteczką i ją trzymała. Nasi widzowie zobaczą tylko chusteczkę – jeśli wyćwiczymy tę sztuczkę, sukces jest niemal gwarantowany.

Wyjmowanie chusteczki z rękawa


Wyjmowanie chusteczki z rękawa to sztuczka, którą powinien potrafić wykonać każdy magik. Do jej wykonania potrzebujemy tak naprawdę jednego rekwizytu, a więc jedwabnej chusteczki, najlepiej o rozmiarze ok. 30 cm2.

Zwijamy chusteczkę w niewielką tubę i umieszczamy ją w zgięciu łokcia (lewego). Następnie nakładamy żakiet lub marynarkę, by chusteczki nie było widać. Pokazujemy publiczności puste dłonie, możemy też subtelnie podwinąć prawy rękaw. Musimy pamiętać, by przez cały czas trzymać ręce ugięte w łokciach, aby chusteczka nagle nie wypadła. Podciągamy następnie lewy rękaw tak, abyśmy zdążyli niezauważenie prawą ręką chwycić chusteczkę i mocno zacisnąć ją w dłoni. Potem wystarczy odciągnąć dłonie od reszty ciała i poruszać nimi w górę i w dół, by chusteczka mogła się rozłożyć. Na koniec rozłączamy dłonie i pokazujemy chusteczkę.

Magiczny sznurek

To sztuczka, która wymaga uprzedniego przygotowania rekwizytów. Potrzebujemy sznurka (w tym jeden koniec zamoczony w roztworze soli kuchennej), dwa pierścionki, grubszy sznur, na którym zawiesimy cieńsze kawałki oraz zapałki.

Na początku dajemy osobie z widowni sznurek do ręki, aby przecięła go na dwie równe części (najlepiej będzie, jeśli koniec zamoczony w roztworze zaznaczymy, by móc go rozpoznać). Do każdego sznurka przywiązujemy pierścionek i wieszamy na grubszym sznurze. Podpalamy pierwszy sznurek za pomocą zapałki – po kilku sekundach sznurek się przepala, a tym samym pierścionek spada na ziemię. Postępujemy podobnie z drugą połową sznurka – tu jednak pierścionek nie spada. Przez to, że ta połowa sznurka została zamoczona w roztworze soli, jej kryształki są w stanie utrzymać ciężar pierścionka.

Jak się okazuje, magiczne sztuczki tak naprawdę pozbawione są prawdziwej magii – wystarczy, że wyuczymy się odpowiednich technik. Takie triki bez wątpienia robią jednak wrażenie na widzach i większość z nich łatwo daje się oszukać złudzeniom.